Skip to main content

Permakultúrna farma Dvorisko | Rodinná farma zameraná na sebestačnosť, ekológiu a permakultúru. Predaj farmárskych produktov

O nás

Naša farma je zároveň naším domovom. Pozemok s rozostavaným domom sme kúpili v roku 2016 a trvalo sme sa sem presťahovali v roku 2019. Žijeme tu spolu s dcérou Vlaďkou, ktorá tu vyrastá prakticky od narodenia a našu rodinu ďalej tvoria Vladimírine staršie deti Viktória, ktorá nám vypomáha so starostlivosťou o zvieratá, a Marek, ktorý sa stará o včely.

Náš príbeh

alebo ako chlapec z Bratislavy a dievča od Trnavy na lazy pod Nízke Tatry došli

Odísť na lazy a zanechať predchádzajúci „normálny“ život nie je ľahké rozhodnutie. A určite to nie je pre každého. Najdôležitejšie je pritom, aby takto chceli žiť obidvaja partneri. A to bol aj náš prípad. Spoznali sme sa v relatívne zrelšom veku, obidvaja sme dovtedy viedli „normálny“ život.

Ja, Miroslav, som pracoval ako prekladateľ a tlmočník a prevádzkoval som rekreačné chaty na Jahodníku v Smoleniciach. Napriek finančnému blahobytu som cítil, že to nie je úplne spôsob života, ktorý chcem žiť,  a odreagovanie som hľadal v prírode a tiež vo svojej záhrade. Záhrada bola pre mňa predovšetkým odpočinkom a preto som v nej vysadil množstvo stromov a kríkov, ktoré som nechal voľne rásť. Namiesto kosenia som si na spásanie trávy zaobstaral sliepky a prasiatka. A potom som sa, paradoxne prostredníctvom svojej práce, dostal na ročný kurz na farmu Krameterhof v Rakúsku, kde som zistil, že to, čo už čiastočne robím, má aj svoje meno – permakultúra.

Koncept permakultúry ma veľmi oslovil a zrazu všetko dávalo väčší zmysel. Niekedy v tom čase sme sa spoznali s Vlaďou a naše životy sa začali vzájomne prepletať, rekreačné chaty sme už prevádzkovali spoločne a spoločne sme ďalej rozvíjali našu spoločnú záhradu, ktorá, ako Vlaďa vravela, bola úplne iná ako záhrady, ktoré dovtedy poznala a v ktorých nemohla rásť ani jedna zelinka.

A potom sme spolu prijali veľké rozhodnutie – rozhodnutie zanechať doterajší život, opustiť zabývané a odsťahovať sa na lazy. Spolu sme začali hľadať vhodný pozemok a precestovali sme rôzne lokality po Slovensku. Nakoniec nás oslovil rozostavaný rodinný dom v Brezne spolu s pozemkami, ktorý sme koncom roka 2016 kúpili. Do Brezna sme najprv chodili ako na chalupu, dom sme postupne dokončovali a zároveň sme ukončovali náš doterajší život na západnom Slovensku. Do Brezna sme sa definitívne presťahovali v októbri 2019, krátko po narodení našej spoločnej dcéry Vlaďky.

Základným cieľom a dôvodom, prečo sme sa odsťahovali, je, že chceme žiť udržateľnejším spôsobom života, byť čo najviac sebestační a pestovať zdravé potraviny. Veríme, že permakultúra predstavuje reálnu alternatívu ku konzumnému spôsobu života a zároveň dáva aj ekonomický zmysel.

Náš tím

Ing. Miroslav Hudák

Vyštudovaný ekonóm, prekladateľ a tlmočník. Jeho záujem o pestovanie a chov zvierat sa prejavoval už od detstva. K permakultúre sa dostal cez svoju prácu, keď ako tlmočník v roku 2014-2015 absolvoval ročný kurz „praktik permakultúry“ na farme Krameterhof v Rakúsku u J. Holzera. V rámci neho sa podieľal na permakultúrnych projektoch v Rakúsku, Nemecku a na Slovensku.
Na farme sa venuje predovšetkým technickým veciam, terénnym úpravám pozemku, zadržiavaniu vody, starostlivosti o zvieratá a stromy.

Certifikát Holzer Permakultur Praktiker [PDF]

Mgr. Vladimíra Hudáková

Vladimíra sa zapája do všetkých činností na farme, osobitne sa však venuje bylinkám, záhradníčeniu a spracovaniu produktov farmy a dbá na to, aby bola farma vždy plná kvetov. Jej hlavným poslaním ako vyštudovanej pedagogičky je však vychovávať malú Vlaďku k prirodzenému spôsobu života.

... a TY!

Tu je voľné miesto práve pre Teba!

Ak Ťa zaujíma permakultúra a náš spôsob života, rád by si s nami spolupracoval a myslíš, že by si bol pre farmu prínosom, neváhaj nás kontaktovať. Sme otvorení rôznym formám dlhodobej aj krátkodobej spolupráce.

Permakultúrna farma Dvorisko © 2023 | Rodinná farma zameraná na sebestačnosť, ekológiu a permakultúru. Predaj farmárskych produktov